Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Udělal jsi chybu? Tak plať, až se z tebe bude kouřit!

30. 01. 2014 12:41:00
Nemáte někdy pocit, že se z nás ty velké naleštěné korporace snaží udělat hlupáky?

Jěště vás baví sledovat televizi a politiku?

Už nějakou dobu se nedívám na televizi a začala jsme se vyhýbat i novinám. Zjistila jsem, že mám totiž slabý žaludek na to, vstřebávat ten cirkus, který se naší české společnosti děje. Tím ovšem netvrdím, že všude jinde v zahraničí je líp. Jistě i tam se najdou opilci ve vládě a společnosti, které nás, hloupé zákazníky, okrádají za bílého dne.

Kde se z abstinentů stávají alkoholici

A rozhodně nejsem útlocitná osoba, která si nechá kdeco líbit. Jen už pár let podnikám, nebo se o to pokouším. Prostě se snažím starat sama o sebe. Co já vím.

A proto jsem se rozhodla, že nehodlám ztrácet svůj čas a energii nad něčím, co prostě momentálně nedokážu ovlivnit. Do politiky se vstoupit bojím. Když vidím, jak se tam z abstinentů stávají alkoholici a z kdysi schopných lidí arogantní lháři, tak mám prostě strach, že bych i já začala pít a přibrala 20kilo, zatímco bych vysedávala po schůzích.

Takže přiznávám, to tohoto boje nejdu. Všichni máme jen 24 hodin denně a já si ty své nenechám vzít žabomyšími válkami.

Nejsem naštvaná, jsem na......

Taky si vzpomínám, že jsem se zařekla, že nebudu myslet negativně a budu se soustředit jen na přínosné věci. Znáte to přece. Síla pozitivního myšlení je mocná!

Jenže to jsem se šeredně spletla. Beru zpět, co jsem slíbila sobě i jiným. Prostě jsme se nechala velmi velmi naštvat. Nemůžu zde psát sprostě, ale místo slova naštvat si doplňte jiné slovo na na. Protože já nejsem naštvaná. Já jsem na......!

Chcete si pořídit auto na firmu?

Mám malou firmu, do které jsme se rozhodli pořídit dodávku. Přes zimu nejsme ani tak firma jako spíš one a půl man show. Děláme v zemědělství a tam si nemůžete hrát na to, že zima neexistuje. Takže je vám jasné, že velmi pečlivě přemýšlíme nad každou korunou, kterou investujeme.

Naši vysněnou krásnou modrou dodávku jsme slavnostně pořídil jako ojetinu (na novou jsme neměli) v červnu roku 2013. Běhali jsme kolem ní a oprašovali.

Vzali jsme ji na úvěr u nejmenované leasingové společnosti. Moc moc ráda bych ji jmenovala, ale chci jim poslat tento článek a dát jim možnost se zamyslet.

Tohle není reklama, to je ironie

Obrázek nad textem není reklama, to je ironie.

Dodávce jsme pořídili novou podlahu, abychom v ní mohli převážet traktor. Vyladili všechny drobnosti. Měli jsme prostě radost, že si konečně nemusíme auto půjčovat.

Pak si pečlivě prostudujte podmínky předčasného ukončení úvěrové smlouvy

Ovšem tahle pohádka trvala jen do prosince. Řidič s dodávkou havaroval na dálnici. Řidiči se nic nestalo, jen auto je potlučené a nepojízdné. Žádná velkolepá událost. Prostě běžná bouračka se skoro štastným koncem.

Utěšovali jsme se, že jde jenom o plechy a auto je přece všemožné pojištěné. Havarijní pojistka to jistě spraví.

Máte auto na úvěr a nabourali jste? Možná máte problém

Jak naivní jsme byli! Likvidátor i přes veškeré naše přemlouváni označil škodu za totální. Úvěrová společnost i přesto, že auto je v našem majetku, nechtěla přistoupit na částečnou škodu, kdy bychom auto nechali opravit.

Říkáte si, o co jde? Vždyť pojišťovna vyplatí peníze, vrak se prodá v aukci a je klid. A proč bychom si vlastně chtěli nechávat a opravovat bourané auto. V budoucnu se bouračka bude těžko prodávat. Jenže ta touha po částečné škodě a a opravě by z naší strany jen z nouze ctnost.

Milá slečna z úvěrová společnosti nám totiž s úsměvem na druhém konci telefonu prozradila, že totální havárie znamená stejně jako odcizení auta předčasné ukončení úvěrové smlouvy.

A to v jejich řeči znamená tučný doplatek celé úvěrové splátky včetně úroků. Tedy mimořádný poplatek.

tab.png

(Čísla jsem zaokrouhlila.)

K výši pojistného plnění za totální škodu došla pojišťovna tak, že určila obecnou cenu vozidla, někde v nějaké aukci odečetla cenu vraku, 5% spoluúčast a v našem případě DPH a vyšlo jí pojistné plnění.

Úroky si naúčtovali v plné výši, jako bychom spláceli do roku 2019. Když vezmu v úvahu inflaci, tak teď zaplatíme reálně více, protože hodnota peněz v roce 2019 bude nižší.

Udělal jsi nechtěně chybu? Tak plať, až se z tebe bude kouřit! Jinak čekej exekuci.


Byli jěště tak milí, že nám hned 28.1. 2014 poslali liebes brief, kde mimo jiné stálo:

Vyzýváme Vás tímto, k úhradě pohledávky 141 024Kč, která musí být uhrazena na náš bankovní účet 3683572/0800 pod variabilním symbolem XY a to nejpozději to 10.2. 2014.

Dovolujeme si Vás upozornit, že pokud nebude vyčíslená pohledávka z úvěrové smlouvy uhrazena v námi stanoveném termínu, bude Společnost tuto pohledávku vymáhat soudní cestou, kde Vám bude celkový závazek navýšen o smluvní úroky z prodlení a náhradu nákladů soudního řzení zahrnující soudní poplatek a veškeré náklady oprávněného věřitele včetně nákladů právního zastoupení.

Tak dlouhá věta, že na konci jsem nevěděla, co bylo na začátku. Nepříjemný tón a použití slova "musíte". Kdysi jsem jezdila na školení obchodních dovedností a slovo muset ve vztahu k zákazníkovi bylo tabu. Zákazník nemusí nic, on může.

Ale chápu, že tady jsme v jiné rovině obchodu. Tady se mi nic nikdo nesnaží prodat...

Je jasné, že úvěrová společnost se vůbec nerozpakovala a napařila nám jako právnické osobě doplatek v plné palbě. Mám pocit, že oni si snad myslí, že jsme si záměrně nabourali vlastní auto. Ve stylu udělal jsi chybu, tak za ni plať, až se z tebe bude kouřit.

Nemáme auto, máme jen pár desítek tisíc na krku ke splacení.

Co je zajímavé, že v úvěrových smlouvách uzavíranými s fyzickými osobami tuto smluvní podmínku nemají. Znamená to, že v právnických firmách nesedí lidi?

Pitvat se občanském nebo obchodním zákoníku nemá význam. Upřímně, většinu smluv, které podepisuju se snažím podrobně studovat. Ale jak jsem říkala, mám jen 24h denně a jako každý drobný podnikatel prostě nemám na to zaměstnávat další lidi na to, aby mi chystali papíry a studovali poznámky pod čarou. Jsem unavená ze všech těch malých písmen ve smlouvách.

Jsem unavená, protože chci podnikat a ne úředničit.

Zdeformovaný kapitalismus v rukách korporačních zrůd

Slovu kapitalismus rozumím. Jen tady mám pocit, že přerostl do nějaké zdeformované podoby. Úvěrová společnost se chová nevybíravě a nesnaží se nám jako klientovi ani trochu pomoct. Nesnaží se ani najít společný kompromis. Třeba tak, že si prostě ten svůj mimořádný poplatek nebude účtovat v plné výši a nám dá důvod si u ní vzít zase další auto na úvěr a doporučit ji dál.

My se v naší pidi firmě vždy snažíme zákazníkovi pomoci. Mnohokrát se nám stalo, že zákazník z nějakého důvodu prostě nemohl odebrat zboží a my přišli o peníze, se kterými jsme počítali.

Dohody jsou dohody a smlouvy jsou smlouvy. Ale stále jsme snad ještě lidi a nemusíme se k sobě chovat jako hovada.

Takže jestli se chystáte na firmu pořídit auto na úvěr, zeptejte se, co se stane, když auto nabouráte nebo vám ho někdo ukradne.

A když po vás budou chtít absurdní mimořádné poplatky, tak je pošlete někam. Okrádat za bíleho dne se přece v dnešní době nenecháme.

Autor: Lucie Lipovská | čtvrtek 30.1.2014 12:41 | karma článku: 29.15 | přečteno: 2682x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Karel Kropš

Kanada zavádí základní příjem.

Již delší dobu se mluví o základním příjmu. Většinou si pod ním přestavujeme jednotnou sociální dávku, kterou bude pobírat každý občan státu. Kanada přišla s tříletým experimentem, který je nastaven spíše jako negativní daň.

20.8.2017 v 19:13 | Karma článku: 13.57 | Přečteno: 605 | Diskuse

Zdeněk Hřib

Liberální reforma zdravotnictví

Namísto toho, aby se dnes snažila každá politická strana vnutit svou vizi zdravotnictví všem ostatním, bychom se měli přestat navzájem šikanovat a umožnit každému svobodnou volbu rozsahu pojištění se zachováním solidarity systému.

20.8.2017 v 16:55 | Karma článku: 6.00 | Přečteno: 163 | Diskuse

Pavel Beránek

Migrace a Velká Zelená Zeď v Africe

Co to vlastně je Velká zelená zeď v Africe? Může to být krok správným směrem? A může to způsobit nějaký převrat v problémech, které řeší celý svět?

19.8.2017 v 19:42 | Karma článku: 23.20 | Přečteno: 2880 | Diskuse

Karel Ryšán

Laická úvaha - jak si zahospodařit

Bez práce nejsou koláče. Tahle fráze se ještě čas od času omílá, i když stále méně. Lidé cítí, že není tak úplně pravdivá. Protože kdo by se špinil, namáhal si záda namáhavou prací?

19.8.2017 v 10:26 | Karma článku: 12.81 | Přečteno: 242 | Diskuse

Pavel Makovec

Zakážou volby! Zakážou volby?

"Kdyby volby mohly něco změnit, už dávno by je zakázali" říkala již Emma Goldman, americká anarchistka a mírová aktivistka litevského původu ("If voting changed anything, they'd make it illegal")...

19.8.2017 v 9:00 | Karma článku: 38.64 | Přečteno: 4324 | Diskuse
Počet článků 4 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1105
Lucie Lipovská je podnikatelka, která začala se studentskými kontokorenty. Je autorkou několika vlastních projektů a krátkých e-knih. Je milovnice cestování,jídla,vína,podnikání, marketingu a života. Dostala párkrát na zadek, ale taky se jí spousta věcí podařila.Tak o tom píše, protože ji to baví a chce bavit i ostatní. Nejvíce jí baví plnění snů a chce k tomu inspirovat i druhé svým projektem www.dobrodruznapodnikatelka.cz

Seznam rubrik

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.